Sıkılmadan İzleyebileceğiniz Biyografik Film Önerileri

0 7.666

Biyografilerini okuduğumuz ya da bir şekilde hikayesini duyduğumuz önemli isimlerin hayatları, hayatın her alanından kendine ilham alan sinema dünyasına konuk oldu. Biz de sizler için izlemeye değer en iyi 10 biyografik filmi bir araya getirdik.

Biyografik filmler genel anlamıyla tanınmış kişilerin yaşam öyküsünü konu alan bir tür olarak biliniyor. Yaşamın tam içerisinden kopup tanınmış kişilerin hayat öyküsünü konu alan filmler, diğer film türlerine kıyasla izleyicilerin daha çok ilgisini çekiyor. Geçmiş ya da yakın tarihte adından söz ettirmiş kişilerin hayatlarını beyaz perdede görmek izleyiciler için cezbedici oluyor.

Biyografik Film Tavsiyeleri

Sektördeki bu durumun farkında olan yapımcılar bu alana ilgisiz kalmayıp sinemaya, önemli isimlerin yaşamlarını anlatan eserler kazandırıyor. Sektörün ilgisiz kalmadığı biyografik filmlere biz de ilgisiz kalmıyor, sizler için izlemeye değer 10 biyografik film önerisini bir araya getiriyoruz.

My Left Foot – 1989

My Left Foot - 1989

Sol Ayağım

Sol Ayağım, beyin felçli ve vücudunun hiçbir zaman hareketlerini kontrol edemeyen bir şekilde doğan Christy Brown’ın tüm insanlığa ihlam olacak hikayesini işliyor. Hayata engelleri olan bir insan olarak başlayan Brown bir gün sol ayağının felçten etkilenmediğini fark eder ve onunla hayata başka bir şekilde tutunur. Bu yolla ruhunun derinliklerinde gizlenen yeteneği ortaya çıkarır. Sadece sol ayağını kullanarak yazdığı romanlar ve şiirler, onun İrlanda edebiyatının saygın isimleri arasına girmesini sağlar. Jim Sheridan’ın Shane Connaughton ile birlikte senaryosunu yazıp yönettiği film En İyi Film dahil toplamda 5 dalda Oscar’a aday oldu. Daniel Day-Lewis ve Brenda Ficker oyunculuk dallarında ödüller kucakladı.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın