Hapishane Konulu En İyi Filmler

0 7.782

Hapishane konulu filmler sinema izleyicisinin fazlasıyla ilgisini çekmektedir, hatta bu ilgi psikolojik ve sosyolojik araştırmaların konusu da olmuştur. Bazı filmler oldukça aksiyon dolu sahnelerle donatılsa da, bazıları ise dram türünü içerisinde barındırmaktadır.

”Dram türüne efsaneleşmiş kült bir filmden örnek de verebiliriz. Stephen King‘in 1996 tarihli The Green Mile (Yeşil Yol) adlı romanından aynı adla Fransız asıllı yönetmen Frank Darabont tarafından beyazperdeye aktarıldı. Filmde çocuk kalpli mahkum John Coffey‘i Michael Clarke Duncan canlandırırken, Gardiyan Paul Edgecombe‘u Tom Hanks oynuyordu.”

Hapishane konulu filmlerin bazıları tamamıyla hapishanede geçerken bazılarındaki hapishane sahneleri filmin tamamına yansımasa da kilit öneme sahiptir.

Sözü daha fazla uzatmadan sizleri Hapishane konulu en iyi film listesiyle baş başa bırakıyoruz.

A Prophet

A Prophet

YERALTI PEYGAMBERİ
Yıl: 2009
Jacques Audiard imzalı A Prophet son zamanların en iyi fransız yapımları arasında gösterilmektedir. Tamamiyle yaşanmış gerçek bir hikayeyi beyaz perdede işleyen film Cannes Film Feestivali’nde büyük ödüle layık görüldü. Film, 19 yaşında okuma yazma dahi bilmeyen bir gencin, hapishaneye düşmesi ve hapishanedeki çetelerin arasından zekası kullanarak inanılmaz yükelişini anlatıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın