Hapishane Konulu En İyi Filmler

0 7.697

The Hurricane

The Hurricane

16. RAUND
Yıl:
1999
Armyan Bernstein ve Dan Gordon tarafından senaryosu yazılan Norman Jewison tarafından yönetilen film bir anda hayatı tepetaklak olan “Kasırga” lakaplı boksör Rubin Carter’ın hikayesine odaklanıyor. Della Pesca adlı kötü niyetli ırkçı bir polis tarafından üç kişiyi öldürmekle suçlanan boksör cezaevine gönderilir. Boksör Rubin Carter’ı canlandıran Denzel Washington’un Oscar’a aday olduğu ancak kazanamadığı en başarılı filmlerinden biri olarak da bilinir.

Bronson

Bronson

Yıl: 2008
Nicolas Winding Refn imzalı Bronson; Diriliş (The Revenant), Efsane (Legend), Mad Max: Fury Road gibi yakın tarihte vizyona giren filmleriyle adından söz ettiren Tom Hardy’nin yükselişe geçtiği film olarak kabul edilir. İngiltere’nin 80’li yıllarda, şiddet dolu hal ve hareketlerinden dolayı en popüler mahkumlardan biri olan Michael Peterson’ın gerçek yaşam öyküsünden uyarlanıyor. Lakabı Charles Bronson olan Peterson, dünya üzerinde isminin kalıcı olmasını ister ve bir gün postahane soyar. İlk olarak 7 yıl hücre hapsi alır ancak uygunsuz davranışları nedeniyle cezası 34 yıla çıkar.

American History X

American History X

GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE
Yıl:
1998
Tony Kaye imzalı film ülkemizde Geçmişin Gölgesinde ismiyle vizyona girmişti. Senaryosunu David McKenna tarafından yazılan film, ırkçılığı en güzel işleyen filmlerden biri olarak gösteriliyor. Babası zenciler tarafından öldürülen Neo-Nazi Derek Vinyard, arabasını soymaya çalışan üç zenciyi öldürür ve tutuklanır. Derek, hapiste kaldığı sürede düşüncelerini sorgulamaya başlar ve iyilikle kötülüğün siyahi ve beyaz insanların içinde var olduğunu fark eder. Derek’in kardeşi Danny de ırkı fikirlerle yaşamaktadır. Yaşadıklarından ders alan ve kendini sorgulayan Derek, Danny’ye doğru yolu göstermeye çalışacaktır.

Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

Yıl: 1967
Usta oyuncu Paul Newman’ın başrolde yer aldığı film daha çok hapishaneden kaçma eylemi üzerine odaklı. Hapishaneden kaçmak, tutuklanmak, suç işlemek daha çok ikinci planda kalsa da bu kategoride izlenilesi en iyi filmlerden.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın