Hapishane Konulu En İyi Filmler

0 7.697

Celda 211

Celda 211

Yıl: 2009
Daniel Monzon imzalı Celda 211, İspanya’nın Oscar’ı olarak gösterilen İspanyol Sinema Ödülleri (Spanish Academy Awards)’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu dahil kazandığı 8 ödülle başarısını kanıtlayan bir film. Hapishane temalı filmler arasında izlenilesi şiddetle tavsiye ettiğimiz film, gardiyan olmak üzere olan Juan’ın başından geçen talihsiz olay sonrası kendini 211 numaralı hücrede bulması ve çıkan ayaklanmadan canlı kurtulmak için mahkum rolü yapmasını anlatıyor.

Carandiru

Carandiru

Yıl: 2003
Kaçırmamanız gereken yaşanmış gerçek bir olayı perdeye taşıyan film Crandiru, 8000 mahkumun bulunduğu Brezilya Sao Paulo Hapishanesi’nde 1992 Ekim’inde gerçekleşen isyanın öyküsünü işliyor. Film, hapishanede 14 yıl süresince gönüllü olarak çalışan Drauzio Varella’nın “Carandiru İstasyonu” adlı kitabından beyaz perdeye adapte ediliyor.

Starred Up

Starred Up

Yıl: 2013
Film, tavsiye edilen hapishane filmleri arasında yer alan “Yer altı Peygamberi (A Prophet)’nden sonra çekilen en iyi hapishane temalı film.” olarak gösteriliyor. Anne ve baba sevgisinden yoksun büyüyen, şiddet dolu, vahşi denebilecek, sinirlendiğinde durdurulamayan bir gencin babasıyla aynı hapse düşmesi ve sonrasını anlatıyor.

Dead Man Walking

Dead Man Walking

Yıl: 1995
Tim Robbins imzalı film kendisine En İyi Yönetmen kategorisinde Oscar adaylığı getirmişti. Sean Penn ve Susan Sarandon gibi usta isimlerin yer aldığı film izleyicileri duygusal yönüyle vuruyor. Susan Sarandon rolüyle En İyi Kadın Oscar’ını kazanırken, Penn ise sadece adaylıkla yetinmişti. Filmde pişmanlık, merhamet, hataları anlama ve düzeltme isteği, toplum baskısı ve içine düşülen ikilemler sonucu ortaya çıkan kişilik çatışmaları anlatılıyor.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın